środa, 22 kwietnia 2015

OTSOCHODZI - 7

Lekter 2015

1. Od Początku 
2. Hai Ha 
3. Polepiony
4. Widzisz Więcej
5. Panorama 
6. Ostatnie 
7. Dawaj Papier 

    To już kolejny album Janka Otsochodzi, jaki objawił się na świecie - tym razem to debiut labelu Lekter. I nie, nie jest to siódmy album rappera, a tylko liczba - magiczna w pewnym sensie, ale również ilość traków na albumie.
    W zapowiedziach stało, że muzyka to wypadkowa klimatów NY oraz Detroit i... to jest prawda. L4rm Collective, Barto'Cut12, Kris Qu, Spear-Oh i Kogutt stworzyli świetny, bujający klimat, idealny dla relaksu i czilautu. Na swobodnych perkusjach, bez ciśnienia grają bardzo przyjemne sample, które sprawiają, że twój kark będzie się kiwał jak łeb pieska na tablicy rozdzielczej w lowriderze. Najbardziej mnie wzruszył wręcz piękny bit Barto do 'HAi ha', który doprawdy urzeka swoimi dźwiękami i płynie jak statek. Killer normalnie. Niestety nie potrafię się przekonać do nazbyt skomplikowanych bitów Spear-Oh (zwłaszcza 'Widzisz więcej', bo 'Dawaj papier' jest sporo lepsze), ale to nie wpływa bardzo na odbiór całości - to świetna, delikatna muzyka, przywodząca na myśl No I.D., Jay Dee i temu podobne klimaty.
    Janek jest szczególnym rapperem, który nieco przyduszonym głosem opowiada nam historyjki z codzienności. Ale po pierwsze, robi to bardzo swobodnie i niewymuszenie, co jest ogromną zaletą, po drugie jest zdecydowanie szczery i prawdziwy - wierzysz mu bez zastrzeżeń, bo przecież sam to przeżywasz. Po trzecie zaś Otsochodzi potrafi przykuć uwagę przez cały (niedługi wprawdzie) czas trwania albumu, jest magnetyczny i sprawia, że wraz z nim wędrujemy przez warszawskie ulice i podwórka, idziemy razem na kebaba, czy rozkminiamy życie. Nie ma tu gości - są zupełnie zbędni.
    Świetna pozycja dla każdego fana rapu, jest to krótki materiał, który trzeba sprawdzić. Nie dość, że muzyka jest naprawdę dobrze zrobiona, to jeszcze autentyczność rappera i jego charyzma dodają płycie pikanterii. Ja się nie mogę odczepić...

OCENA: 5\6


1 komentarz:

  1. Norm x Elem - Zatruta Symbioza [2015] https://www.youtube.com/playlist?list=PLtcaJQezBUQTn1NAJezncaZgRgd9pDX5w

    OdpowiedzUsuń