czwartek, 23 lipca 2015

RADZIAS - PRETIUM SANGUINIS: CENA ZA PRZELANĄ KREW

nielegal 2015

1. Genezis
2. Dystopia
3. Cukry proste
4. Synestezja
5. Kamienie szlachetne   feat. MONIKA KURZA
6. Zwątpienie
7. Wieże do nieba
8. Eugenika
9. Dusza
10. Języki ognia   feat. ROSE, MONIKA KURZA
11. Pretium sanguinis    feat. MENTOR
12. Outro
13. Azymuty

    Zaintrygowała mnie już okładka, bo przyznam, że o Radziasie nie słyszałem wcześniej w ogóle. Białostocka scena jest na pewno czymś, na co warto mieć baczenie, a młodzież również rozwija się prawidłowo - patrz na Radziasa właśnie. Wyskakuje w eter, zbiera trochę propsów i... ciekawe, co będzie dalej?
    Nowoczesny rap, który pompuje nam Radzias, jest dziełem kilku producentów. NewTone dał trzy traki, przede wszystkim 'Genesis' na mocne wejście. Zresztą NewTone wcale nie spuszcza z tonu nawet później i 'Zwątpienie' jest kawałkiem ostrym i wybuchowym wręcz, dzięki samplom gitar. Piecka wyraźnie lubi moc i na te nowoczesne, syntetyczne brzmienia kładzie ostre gitary ('Dystopia'), choć z drugiej strony umie być delikatny i wręcz zwiewny ('Cukry proste'). Nie wszystko jest jednak bardzo syntetyczne, ale przecież rónież daleko tu do klasycznego brzmienia hiphopowego, nawet pomimo udziału DJ Garfield'a w kawałku inaugurującym album - zdecydowanie za mało tu dja... Nie przeszkadza to jednak bardzo, bo muzyka ta z tych nowocześniejszych, równiez potrafi być ciekawa i intrygująca. Zwróćcie uwagę na podkład do 'Kamieni szlachetnych' - bardzo szlachetny podkład. Quadeloope ze swoimi 'Wieżami do nieba' wkracza raczej w te subtelniejsze strefy, jednak nadal nie jest to rozlazły cloud - to samo z Piłim, który dał nowoczesną 'Duszę', ale też nie przesadził. Muza jest syntetyczna i up-to-date, ale bez przesady: ona działa, robi swoje, czyli nakręca klimat, wspomaga emocje kawałków i wydaje się idealna dla Radziasa.  
    Radzias ma jasny, dość wysoki wokal, który jest pełen emocji i zaangażowania. Wersy wypełnia pasja, a przy tym teksty Radziasa są równie zaangażowane, co on sam. 'Nie jestem Copperfieldem i to nie iluzje czary \ przy tym nawet Jokerowi zniknie uśmiech z twarzy \ nie utożsamiam się, mój kręgosłup moralny pękł [...] mimo to zrobię wszystko, żeby maksimum z siebie dać, rozkręca się ten wyścig zbrojeń #optimusprime'. Tytuły traków bywają takie w stylu 'otwieramy-słownikwyrazówobcych-na-stronie-xx' (dystopia, synestezja, eugenika), ale i takich mądrych słów nie brakuje w tekstach - na szczęście autor wydaje się znać ich znaczenie, bo używa ich zgodnie ze znaczeniem - gorzej z odbiorcami... Ale to nie nasz problem. Dość powiedzieć, że Radzias to właściwy człowiek na właściwym miejscu, a o tym, że warto na niego zwrócić uwagę, niech świadczy fakt, że nagrał z nim kawałek Rose - jeden z najlepszych reprezentantów białostockiej sceny, którego osobiście bardzo szanuję. Zresztą jego Zwrotka tu jest bardzo porządna, podobnie jak wersy Mentora w bragga z 'Pretium Sanguinis...
    Dobra i starannie wyselekcjonowana muzyka, świetny Radzias z ładunkiem mądrych wersów, zarymowanych z emfazą - takich płyt możemy oczekiwać z podziemia. I oby coraz więcej takich materiałów, bo to jest rzecz, którą warto sprawdzić.

OCENA: 4+\6  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz