środa, 11 lutego 2015

POPEK & HIJACK HOOD & DJ GONDEK & PROFUS - 72 HOURS


Wig Wag 2015

1. Madness - Obłęd
2. Helping Hand - Pomocna dłoń
3. Rodeo
4. The Possession - Kroniki opętania feat. POKOLENIE PEWNEJ ZGUBY
5. Sin City - Miasto grzechu
6. The Assassination - Zamach
7. Like ghost - jak duch
8. Rampampam
9. Popek From Poland
10. Rap's Side Effect - Efekt uboczny rapu 

    Pamiętam, jak jeszcze trzy lata temu imię Popka wywoływało uśmiech politowania na twarzy. Teraz, ci sami kolesie propsują Popka w chuj, że taki artysta, że wyraża się przez muzykę, że jest świetny, nagrywa ze sztosami... Teraz zaś, Popek z kolegami nagrał epkę w 72 minuty i sra na wszystkich hejterów.
    Profus z emigracyjnej grupy Pokolenie Pewnej Zguby, okazuje się być bardzo wszechstronnym producentem. Przez tę płytę przelatuje wszystko, co możemy sobie zamarzyć, jeśli bierzemy pod uwagę nowoczesny hip hop. A nawet więcej. Jest bardzo oszczędne elektro w 'Rodeo', jest reggae w 'Helping hand', jest horror core w 'Kronikach opętania', jest niemal klasyczne, choć mroczne 'Sin city', dub w 'Popek from Poland'... Ale co tu wyliczać, jest grime i garaż, jest minimal electro, nuskul - rozstrzał tematyczny jest spory, choć nie można powiedzieć, że album nie ma sensu. Ciekawostką jest ostatni numer na płycie, zagrany na gitarze akustycznej przez... samego Popka. Wisienką na torcie są skrecze DJ Gondka, który ostatnio pojawia się niemal na każdej płycie - ale to zasłużone żniwo jego skillsów. 
    Popek nie należał nigdy do czołowych rapperów, ale w sumie ona ma na to wyjebane. To, co jest tu najważniejsze, to cała otoczka, jaką rapper robi wokół siebie. Te tatuaże, wizerunek, laski, samochody, łańcuchy i pitbulle, że nie wspomnę o światowych gwiazdach rapu. Tu treść schodzi nieco na dalszy plan, bo głos Popka i jego technika tworzą po prostu kolejny instrument. Bo jeśli zwrócimy uwagę na to, co mówi rapper, to są to mroczne pierdoły o ciemnej stronie życia na ulicy oraz historie rodem z horrorów klasy C. Brytyjczyk\Pakistańczyk Hijack Hood już wielokrotnie udzielał się na różnych projektach, zwłaszcza u Popka, więc ten, kto śledzi tego wariata, zna również Hijack'a. Nie jest go tu aż tyle, żeby stanowił o sile albumu, ale swoje wejścia, sporo lepsze w sumie od popkowych, daje na takim poziomie, że przyjemnie ubarwia płytę. Mniej ubarwiają, acz nadają swoistego brudu wejścia Pokolenia Pewnej Zguby, czyli Profusa, Grzecha i Solaka.
    No dobra, bądźmy szczerzy, lirycznie to przekoszony materiał - co widać w ostatnim traku, kiedy do swoich gitarowych brzdąkań podśpiewuje Popek - chyba na wolnym normalnie. Muzycznie jest ciekawie, ale też często bez szału. Najlepiej ogarnia sprawę Gondek. Płyta do jest do posłuchania, ale nie powiem, żeby materiał mnie wzruszał do łez. Raczej na koniec stwierdzam, że spoko, ale włączmy już coś innego. Doceniam, ale bez przesady.

OCENA: 3+\6


14 komentarzy:

 1. Wyszła płyta Skora ale zapewne już to wiesz.

  OdpowiedzUsuń
 2. eee, legale mam ogarnięte, gorzej z nielegalami, bo ich jest pełno i nie wszystkie promowane gdziekolwiek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli chyba nie wiedziałeś^^. No na płytę Skora czekałem jak dziecko na święta. A jaram się jak nerd konsolą.

   Szuwax

   Usuń
 3. skor legal chyba,
  a popek - bezbek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płyta Skora nie jest legalem z tego co mi wiadomo. Ale jest płytą, którą będę długo katował.

   Szuwax

   Usuń
 4. a może zrobiłbyś publiczną listę w jakimś poscie po kolei jakie lecisz legale/nielegale ludzie mogliby wysyłyć, Ty byś dopisywał i byłoby z głowy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skor jest na legalu - leży w empikach, jak mówię, legale mam obcykane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm z tekstu w kawałkach wywnioskowałem co innego. Dobrze wiedzieć. Do empika często nie chodzę staram sie zamawiać wszystko przez www. Płytę skora na stronie bezpresji.
   Szuwax

   Usuń
 6. @mark - Legale i tak idą wszystkie, to mój kolekcjonerski pierdolec. A nielegali idzie tyle, ile wejdzie, wystarczy wrzucać linki w komentarzach

  OdpowiedzUsuń
 7. totalnie się tym jaram, jak można mieć tyle płyt rapowych PL ;-)

  czyli rozumiem, że to co podesłałem idzie w pierwszej kolejności 2015? :D

  OdpowiedzUsuń
 8. @mark mam roczniki prawie ze wszystkich lat, że nie wspomnę o zagranicznych... Nie mam gdzie tego trzymać 😁A co podesłałeś?

  OdpowiedzUsuń
 9. masz jakieś zdjęcie? to musi wyglądać przekozacko, jaram się!!! :D

  tego yasatta ciągle na wschód jest już całość w mp3 :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma zdjęcia, bo wszystko poupychane jest po szafach, pudłach itp. - naprawdę nie chce mi się tego wyjmować, żeby pstryknąć fotkę...

  OdpowiedzUsuń
 11. zrób kiedyś! przecież to będzie totalny hit internetów!
  chyba nie ma drugiego gościa który ma tyle płyt za sobą :)

  OdpowiedzUsuń