sobota, 10 sierpnia 2013

TAZ - W DESZCZU KU PRAWDZIE

nielegal 2013

1. Intro
2. W deszczu ku prawdzie
3. Miliony mil
4. Sumienie boga    feat. IGUAN
5. 99 żyć
6. Los szyderca    feat. NIVI
7. O milczeniu
8. Po co mi głupcy
9. Daję co najgorsze    feat. DETAL
10. Ze mną noc
11. To Tylko Ja
12. Pomarańczowe niebo
13. Outro
   
    Taz na scenie tarnowskiej działa od ładnych paru lat. Nagrał parĘ demówek, głównie do szuflady i na osiedlu, ale to jest jego pierwsza poważna próba zaistnienia na scenie nieoficjalnej, na razie. Taz jest skumany z krakowskim podziemiem, nadchodzi ze swoją deszczową prawdą.
    Większość płyty wyprodukował Ironic, choć znajdziemy tu również bity od znanych małopolskich producentów: Wieszcza, Hakima, a także po jednym bicie dali Ekii020 i Stachu. Jak sam TAZ twierdzi, lubi hip hop klasyczny, dlatego na jego płycie dominują podkłady właśnie klasyczne: bum bapy, sample, takie typowe dźwięki - smyki i klawisze. Podkłady Ironica kojarzą mi się z tymi od Havoca z Mobb Deep - oczywiście w klimacie, nie perkusjach, choć wydaje mi się, że tak, czy siak, Ironic lubi słuchać Mobb Deep... Ekii020 za to dał melancholijny, pop rapowy podkład do mdłych rozkminek, Hakim dał typowy dla siebie złotoerowy podkład, a Stachu podziemny, surowy bit. Brakuje tylko DJa.
     Taz poszedł słuszną drogą rozwoju. Najpierw parę lat prób, nagrywek i koncertów, dopiero próba wyjścia na szersze wody. Ma jakieś tam flow, które da się jeszcze podciągnąć, tak samo jak teksty, które jednak mają sens, Taz mówi o swoich obserwacjach na temat życia i świata, który go otacza. Jest to wystarczająco dojrzała wizja, żeby liczyć w przyszłości na coś więcej od niego. Na płycie znajdziemy tylko troje gości: francuskojęzycznego Iguana, śpiewającą Nivi i Detala, którego właściwie nawet nie zauważyłem... Tylko trzy osoby i dobrze, bo nie zaciemnia to wizji, ani nie psuje spójności płyty.
    Taz jest osobą na którą warto zwrócić uwagę. Na razie jest to dość zwyczajna płyta podziemna, ale słychać włożoną w nią pracę i serce. Są braki, są błędy i wypaczenia, ale niech minusy nie przesłonią nam plusów. Porządna podziemna produkcja z Tarnowa.

OCENA: 4-\6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz