1. Wolność I Niezawisłość
2. Major Łupaszko Cz.1
3. Moja Mała Dziewczynko Z Ak Cz. 1
4. Powstanie I863
5. Sztafeta Pokoleń
6. Bestie
7. Zbrodnie Upa
8. Jan Łożański 'Orzeł' Cz.1
9. Dziadunio
10. Moja Mała Dziewczynko Z Ak Cz.2
11. Żołnierze Wyklęci Cz.1
12. Inka
13. Generał Nil
14. Rotmistrz Witold Pilecki
15. Żołnierze Wyklęci Cz.2
Po rozczłonkowaniu się Firmy okazało się, że jej członkowie zajęli się solowymi karierami w bardzo różnych kierunkach, kazdy w takim, o który byś ich nie podejrzewał. Tadek poszedł ostro w rap patriotyczny i na początku roku druga część jego Niewygodnej Prawdy wyszła jako dodatek do Gazety Polskiej, dopiero potem Fonografika wypuściła ją jako zwyczajny album. Towarzyszą mu koncerty, spotkania z kombatantami, wystawy, przeglądy i różnorakie happeningi.
Większość nowych kawałków (bo przecież 5 ostatnich, to nic innego, jak powtórka z części 1) wyprodukował Zich. Oprócz niego są tu jeszcze Webster, Paff, KRH i Boesebeats. To wszystko jest na wskroś nowoczesnym rapem, bangerowym i syntetycznym, któremu oczywiście daleko do trapów i dubstepów, bo to nie jest publikacja komercyjna sensu stricto. Podkłady, w brzmieniu nieco naładowane patosem i monumentalne, mają stanowić tło dla Tadka, łupiącego twardo historyczne teksty o Polskim patriotyzmie. Którykolwiek to producent, klimat jest podobny: ciężkie bębny, elektroniczne melodie na niskich dźwiękach - kojarzy mi się ta muzyka z architekturą socjalistycznych budynków rządowych (oczywiście bez konotacji politycznych). To ciężka, zawiesista muza, gęsta jak kisiel, dająca wrażenie oglądania programu na TVP Historia.
Tadek ma wokal i flow dość toporne i tak właśnie łupie nimi w łeb słuchacza, wbijając prawdę historyczną. Cała płyta wypełniona jest patriotycznymi treściami, opowieściami o zwycięstwach, począwszy od powstania styczniowego, aż po lata powojenne. Dowiemy się, kim był dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK major Szendzielarz 'Łupaszka', zamordowany przez NKWD, kim był kurier Komendy Głównej AK Jan 'Orzeł' Łożański, rotmistrz Pilecki, jak to było z Ukrainą... Do tego znajdziemy tu interpretację wiersza 'Dziaduś' Mieczysława Romanowskiego. I tu dochodzimy do sedna sprawy. To bardzo potrzebna płyta, poruszająca ważne tematy, próbująca konwencją zwrócić uwagę młodzieży na bohaterską historię kraju - i tu głęboki ukłon w stronę Tadka. Z drugiej jednak strony... Jakoś nie mogę sobie wyobrazić młodych ziomków, skandujących sobie 'mała dziewczynko z AK, nosisz tajne rozkazy, warkoczyki i sukienki'... Wiecie o co chodzi...
Ciężko jest ocenić tę płytę. Jeśli chodzi o przekaz, to ciężko ją przecenić. Natomiast ileż razy tego można posłuchać? Raz? Dwa? To opowieści historyczne na natchnionych podkładach, których nie da się słuchać do poduszki, czy włączyć sobie w tle. Nie masz tu refrenów, które nakręcają numery. Nie ma skreczy, jest monotonny Tadek, trudne tematy, patetyczne podkłady. Biorąc wszystkie za i przeciw, postanawiam ocenę stonować i wypośrodkować.
OCENA: 3\6
Dla wszystkich zainteresowanych: płytę wciąż można kupić na allegro
OdpowiedzUsuńlub na stronie niewygodna prawda info!