niedziela, 2 sierpnia 2015

TACO HEMINGWAY - UMOWA O DZIEŁO

Asfalt 2015

1. Od zera
2. A mówiłem ci
3. Następna stacja
4. 6 zer
5. +4822
6. Awizo
7. Białkoholicy
8. 100 km/h

    Taco zaczął niby niechcący, nieby mimochodem, zdobywać sobie serca fanów rapu w Polsce. I kiedy wyszła kolejna po 'Trójkącie Warszawskim' produkcja, na fanpejdżach i portalach zaczęły się ochy i achy, rapowi publicyści pieją z zachwytu. No czad.
    Te pół godzinki wyprodukował Rumak, dając Taco pole do popisu swoimi oszczędnymi produkcjami. Owszem, ten minimalistyczny styl może nie przypaść wszystkim do gustu, ale wydaje się, że te podkłady nie mają galopować same w sobie, ale stanowić tło dla rappera, który ma wystarczająco dużo skillów, aby to dźwignąć. Rumak stawia na proste patenty, syntetyczne zagrywki na ascetycznych wręcz perkusjach. Z jednej strony daje to przestrzeń, z drugiej zostawia wiele do życzenia płaskością brzmienia. Tak, czy siak, trzeba się przyzwyczaić i albo polubić, albo nie słuchać.   
    Taco ma dość specyficzny wokal i sposób wymowy. W ogóle jest bardzo charakterystyczny, nie tylko z uwagi na technikę, bo nie o nią tu chodzi tak naprawdę. Sam sposób artykulacji może byc nieco toporny, ale to, co mówi Taco jest nie dość, że niezwykle spójne, to jeszcze wciąga. Czy to rapper jedzie metrem na kacu-gigancie, czy chce zarobić hajsy, czy pije. Nie ma znaczenia. To teksty, które walą trafnością obserwacji w pysk, a tematy są niby proste, ale chwytają za gardło. To pojęty z dużą dawką humoru i ironii protest song przeciw konsumpcjonizmowi, zaangażowany politycznie manifest, czy zwyczajna - niezwyczajna przejażdżka po mieście. Przy tym, Hemingway wydaje się zupełnie nie przejmować, czy to robi na kimś wrażenie - co więcej, jest wystarczająco pewny siebie, że mu to zwisa. Wizja miasta i świata, którą kreuje jest zawiesista i lekko zadymiona.
    Płyta Taco to bardzo specyficzny album. To swego rodzaju wypadkowa pomiędzy Oskarem, ejmattem, a Synami i Żytem. To wyraźnie inteligentny gość z dużym dystansem do tego, co robi. Mnie ta epka wzięła, czekam na następne rzeczy.

OCENA: 5-\6   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz