piątek, 25 września 2015

KRVAVY - PRZECZYWISTOŚĆ

nielegal 2015

1. Outro
2. Na szczytach rozpaczy
3. Nie-znośna ciężkość bytu   feat. OZZY
4. Światłocień
5. Gałęzie samotnie rosnących drzew zawsze są krótsze od strony północnej
6. Listy ze Schroniska nad Okiem Złym i Gorszym
7. Danse diabolique   
8. Oczy-przeczy. Wistość
9. Światłowstręt
10. Wektor bezwładności ku dołowi
11. CCK IV (Antychryst)
12. Miasto podróżników w czasie
13. Porte Folio, czyli truizmy zebrane
14. Intro (wersyfikacje)

    Krvavy to dość ciężki przypadek. Poeta, plączący się na granicy czyśćca, tylko nie bardzo wiadomo po której stronie. Niedawno wydał nowy album, ciężki jak płyta nagrobkowa, w stylu zaliczanym często do horrorcore'u, choć to nieco inna jazda.
    Wbrew stylowi Krvavego, podkłady są wręcz kwintesencją klasyki rapu. Bumbapowe, często lekko jazzujące bity, okarszone tłustymi samplami powodują kiwanie głową, pomimo sporego kontrastu z agresją wokalu Krvavego. Oprócz samego autora, w produkcji pojedynczych kawałków pomagali Phonic, AJKS i The 7. I słucha się tego bardzo dobrze, bo tu szumi winyl, czasem wejdzie znany sampel, perka ładnie stukocze... Czasem może rzeczywiście sam rapper wprowadza zbyt duży dysonans pomiędzy tym, jak warczy, a samą muzą, ale idzie się przyzwyczaić.      
    Krvavy faktycznie krwawi. Jego gardło wydaje się być pocięte tysiącem żyletek swoich wersów. Trochę poetycko mi wyszło, ale zupełnie w klimacie, knowhutumean'? Flow brzmi, jak pazury drapiące ścianę ciemnej piwnicy - trochę, jakby wokalista gothic metal zabrał się za rap. Do tego te wersy nie są zwyczajnymi rapzwrotkami - to naprawdę wiersze: mroczne, czasem straszne, czasem odjechane. Pewnie gdyby te teksty wydać w formie tomika wierszy, też by dało radę. Krvavy jest oryginałem, bez dwóch zdań.
    Nie każdy będzie zadowolony słuchając tej płyty - choć jest to niewątpliwie najlepsza rzecz Krvavego. To rzecz nieco trudna w odbiorze, kalecząca słuch co delikatniejszych istotek. Dla ludzi lubiących hardkor i bezkompromisowe brzmienia, teksty pełne metafor i odnośników do wierzeń, mitologii, czy filozofii. Drugiego takiego materiału nie znajdziesz, na pewno.

OCENA: 4\6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz