środa, 16 września 2015

MEEK, OH WHY? - KSIĘŻNICZKA I BUC

nielegal 2015

1. Choinka Danusia
2. Zdolny Homo Sapiens
3. Po czwartku przychodzi piątek
4. Księżniczka i Buc

    Mikołaj nie jest nowicjuszem na scenie. Nie jest również zwykłym raperem, który zarapuje, jak mu zagrają - on jest sobie sterem i żeglarzem. I choć ma dopiero 20 lat, już gra z VooVoo na trąbce, współpracuje z PawBeats i robi całą masę rzeczy - wykształcony muzyk. Asfalt wydał niedawno jego debiutancką epkę - koncept płytkę o losie dwojga osób.
    Muzyka, jaką robi Meek Oh, nie jest takim oczywistym hip hopem, choć oczywiście ma z nim bardzo dużo wspólnego. Mikołaj gra tu wszystko sam, od klawiszy komputerowych po trąbkę, z czego wychodzi intrygujące połączenie syntetycznego, nowoczesnego brzmienia z żywymi instrumentami. Kawałki niby są do siebie podobne: przerywany rytm, brzęczące syntetyki, żywy bas, wibrujące elektroniczne dźwięki - czasami wchodzą w ogóle wstawki instrumentalne. Płyta żyje i to dość aktywnie, nie ma czasu na zamułę, bo jest dość intrygująco.  
    Mikołaj może nie ma olśniewającej techniki - jest dość przeciętny na majku jako rapper. Ale ma wiele innych plusów. Po pierwsze, umie śpiewać i jego głos brzmi sporo lepiej kiedy śpiewa, niż rapuje. Po drugie, Mikołaj ma dar opowiadania historyjek z morałem. Od pierwszego kawałka przyglądamy się rozpieszczanej Danusi i mega zdolnemu Bucowi - zastanawiałem się w tym czasie, ile z tego jest o samym autorze... Talent rozwija się w pełni w ostatnim numerze, kiedy rapper opisuje spotkanie bohaterów tytułowych - wypieszczonej, zblazowanej princesy i najebanego, wyrachowanego knura - Buca. Epki słuchamy po kolei, aby w pełni ogarnąć who's who i móc obcować z narracją jak należy.   
    Nie było jeszcze takiej rzeczy na naszym podwórku. Owszem, już wcześniej zdarzali się wykształceni muzycznie rapperzy i producenci, ale Mikołajowi daleko jest do oczywistości i szarej rzeczywistości. Niebanalne podejście do produkcji hip hopowych bitów, trafiające, ciekawe teksty - wszystko to składa się na naprawdę oryginalny produkt, po którym będę czekał na pełnoprawne wydawnictwo.

OCENA: 5-\6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz