piątek, 6 grudnia 2013

GRIMSON - ESTABLISZMENT

Hustla Beats 2013

1. Intro
2. New world order
3. System
4. Daj mi tlen
5. Religie
6. Plotki
7. Establiszment II
8. To Łódź
9. Dwie szesnastki
10. Przepraszamy za usterki! (Skit)
11. Terrorysta
12. Chmury zła
13. Tabula rasa
14. Jestem androidem
15. Coś o mnie

    To debiut Grimsona, który wprawdzie miał wydać swój album w zeszłym roku, ale mu się... zeszło. Okładka jest wprowadzająca nieco w błąd, go wygląda jak cover płyty sodomaso hewimetal albo co najmniej horrorkorowej, ale nie. 
    Ciężko się zorientować, kto jest producentem płyty, ale wydaje mi się, że jest to sam Grimson, ale tu i ówdzie wpisani są tacy ludzie, jak Detachment Beatz, czy Getts on da Beat, więc zakładam, że co najmniej część pochodzi z darmowych serwerów z podkładami. Wszystko jedno, póki nie są to bardzo oczywiste instrumentale albo nie ma na nich tagów producentów. To taka zupełna mieszanka stylów, od klasyki, aż po trapowe wkręty - całość muzycznie jednak w ogóle nic nie wnosi i generalnie jest dość nudno i płytko. Może poza drobnymi wyjątkami, nie rzutującymi jednak na odbiór całości albumu.
    Grimson, jako rapper plasuje się gdzieś na środkowej półce podziemnych emce. Niby ma jakiś tam styl, niby wszystko ujdzie, ale... tylko ujdzie. Raz, że zdarzają mu się wpadki na podkładach, które czasem nie są dobrane stosownie do jego umiejętności - zwłaszcza te nowocześniejsze. Dwa, że 40% wersów się, kurna, w ogóle nie rymuje! A już nie wspominam o wpadkach, takich jak 'filmy od Bareja' (kogo?), czy 'osiedlowe pustki, co są puste jak pustki' (hę?). Owszem, znalazłem trak warty uwagi, którym jest 'Dwie szesnastki' i w takich przypadkach, agresywnych rymów bitewnych, Grimson w miarę się sprawdza. Te kawałki o życiu i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce są z jednej strony przekombinowane, z drugiej dość płytkie. Nie ma gości, sam Grimson jednak jest nieco nudny i przewidywalny.   
    Słychać tu jakiś potencjał, Grimson, gdyby więcej ćwiczył rymowanie, niż parkour, pewnie byłby lepszy. Mogę skłaniać się do twierdzenia, że ten materiał wyszedł na światło dzienne za szybko. Jeszcze dwa, trzy nielegale, a Grimson dołączy do grona tych lepszych, a opuści szufladkę przeciętniaków, jakich pełno. Ale to wymaga pracy.

SPRAWDŹ SAM

OCENA: 3\6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz