środa, 11 grudnia 2013

GŁW - MELOMAN

nielegal 2013

1. Na przełomie lat
2. Motywacja
3. Nie święta trójca
4. Refleksje
5. O Polsko ma
6. Jak żyłeś   feat. MAJLO
7. To dla pokoleń
8. Alter ego    feat. ECHO
9. Ona
10. Ku chwale
11. Jeden dzień
12. Pozory
13. Hart ducha
14. Ostatni bastion

    Kowary kojarzą mi się głównie z koleżką UKF, który w zeszłym roku wydał świetna płytę. Głowa to kolejny reprezentant tego miasta, więc zachęcony przykładem UKF, wziąłem się za tego zawodnika i jego drugi album, choć przyznam, że okładka, zamiast zachęcić, raczej rozbawiła...
    Nie znam nazw producentów i w większości brzmią zupełnie niepolsko, więc pozwala mi to mniemać, że podkłady są zwinięte z darmowych serwisów. To Premier Arena, Wild West Productions, ML Productions, Nest Beatz. Możliwe, że to freeshare, bo album to taki klasyk bangerowy z trzeciej ligi, w większości bez sampli, wszystko oparte o granie na syntezatorach. Wszak żaden z producentów tych darmowych podkładów nie będzie się ładował w czyszczenie sampli, bo to kosztuje. Tak samo wątpliwa jest praca dja, bo każde z wejść w 'To dla pokoleń' jest identyczne. Jednak są i lokalni (chyba?)y producenci Dunar, Jaro Beats, czy ZRK, bo zdarzają się tu kawałki polskich piosenek, więc może nie wszystko jest zawinięte? Nie wiem, ciężko to stwierdzić, bo te nazwy nic mi zupełnie nie mówią. Nie zmienia to faktu, że nie ma tu podkładów wystarczająco dobrych, żeby się nad nimi rozczulać - nawet dość fajny 'To dla pokoleń' jest zaledwie... fajny.
    GŁW jest rapperem słabym niestety. Nie ratują go poważne treści, bo choć jego głos bardzo w porządku, to flow i styl niestety pozostawia wiele do życzenia. Za często brakuje mu słów, żeby wypełnić wers, więc robi kiepsko brzmiące przerwy pomiędzy wyrazami, lub przeciąga niektóre z nich nieznośnie. Do tego teksty, choć poruszają ważne rzeczy, są równie marne i wypełnione frazesami, w których zbyt często 'się' rymuje się z 'się'. Albo w ogóle się nie rymuje, no bo sprawdź: 'synowie tej ziemi spijają nieba łzy \ dumni z pochodzenia walczą do ostatniej kropli krwi \ matki łzy gdy tęsknota otwiera domu drzwi \ syna i męża nie ma dziś' i dalej 'wiatr czy deszcz, nie złamiesz mnie \ polski duch w tej piersi kryje się \ nie wstydź się \ bądź dumny z pochodzenia \ jeden Bóg, jedna ziemia'. Podobnych frazesów tu pełno, bo pomijam teksty o 'kocicy, co zjadała kondoma'. Z gości mamy tu tylko dwóch kolesi i o ile Majlo daje radę, to Echo jest absolutną pomyłką i jego teksty są na poziomie przedszkola, tak jak i rymowanie.        
    O ile na muzykę można byłoby przymknąć oko gdyby rapper był dobry i prezentował co najmniej dobre skillsy, jednak Głowa musi się jeszcze wiele nauczyć. To jest po prostu słabe, tak lirycznie, jak i stylistycznie.

OCENA: 2-\6


2 komentarze:

 1. Każdy ma swoje zdanie i to szanuje.
  Ale po pierwsze producenci wszyscy polscy i nie z darmowych serwisów.
  A na temat mojego stylu tobie się nie podoba ale dużej grupie się podoba bo jak to sokół powiedział kiedyś ( Byle rym dla rymu ile takich skurwysynów) A rapy nagrywam właśnie tak jak nagrywam,bo każdy ciśnie zęby było jak najwięcej rymów i skillsów co staje się wyznacznikiem.
  Hmmm a okładka cie rozbawiła no jak mówię gusta biorąc pod uwagę temat przewodni tytuł płyty MELOMAN. Wiec i ja na płytach które od zawsze kupuje jak i kasety bo szanuje artystów za ich wkład w tą kulturę.
  przeglądając twoje oceny różnych płyt mogę stwierdzić ze po-prostu mamy odmienne gusta bo płyty którym dawałeś wysokie noty to pewien ich procent był dla mnie słaby a tym którym dawałeś niskie noty ja bym dał wyższe.
  Ale ogólnie szacunek za inicjatywę.
  Piona!

  OdpowiedzUsuń
 2. Boże, jedyny normalny człowiek, który rozumie, o co chodzi...
  Szkoda że nie napisałeś, co to za producenci, bo ja się dokopywałem do ich ksywek po różnych zakamarkach, a z szacunku dla producenta ich imiona mogłyby być napisane wyraźnie... Fakt, że są to mało znane nazwiska, więc przydałoby się ich wyeksponować, co? Ale super, że nie brałeś freeshareowych, bo to ostatnio plaga jakaś... Okładka mnie rozbawiła o tyle, że umieściłeś na niej tylko polskie płyty - nawet nie te klasyczne, tylko pierwsze lepsze - chyba, że wybrałeś te albumy specjalnie - mam jednak wrażenie, że zrobiłeś zdjęcie po prostu swojej półce - rozbawiło mnie, bo ja bym wyselekcjonował jakieś klasyki gatunku, żeby wszyscy widzieli, że jestem zajebisty, że słucham takich rzeczy i mam gust - a ty bach, zero jebania, co było to jest. Śmiesznie :)
  Ja rozumiem Twoją manierę nagrywania i, jak napisałem, treści nie odmawiam słuszności, ale wiesz, lepiej się słucha, jak ktoś płynie po bicie, a nie robi przerwy - ale jak słusznie zauważyłeś, to mój gust i wszystko mi się podobać nie musi.
  Duży respekt za Twoją rozsądną i dojrzałą wypowiedź, bo z dystansem do siebie u rapperów to akurat najmarniej...

  OdpowiedzUsuń