sobota, 28 czerwca 2014

BOSSKI ROMAN - THERAPYA SZOKOWA DOZWOLONA OD LAT 18

Proper 2014

1. TheRapYa Szokowa Dozwolona od lat 18
2. Treningowy Styl feat. KAEN
3. Uliczny Styl Krakowski 
4. aTrapy 
5. Nie Zapomnij    feat. MIEJSKI SORT
6. Wyprawa nocna VI feat. MŁODY BOSSKI
7. Pozegnanie z Ulica feat. DIXON37 
8. Druga Połowa feat. PEJA, PIH, TADEK
9. Daję Ci Moc feat. ŁUKASZ BATÓG
10. Czym Jest Sukces feat. SOKÓŁ & MARYSIA STAROSTA
11. Pewny Siebie   feat. KASIA GODZISZ
12. Mgła     feat. SONIA
13. Bosski & Webster vs. Pudelsi
14. Power UP 
15. Dwie Litery R 
16. Kaliber44 
17. Wymówka Precz
18. Chory Kraj
                     
    Po czterech częściach Kraka, po Braterskiej Sile i Drużynach Mistrzów, przyszła pora na kolejną solówkę lidera Firmy, człowieka renesansu, jak można by go nazwać: wszak zajmuje się muzyką, rapem, promocją, działaniem fundacji i Bóg sam jeden wie, czym jeszcze. Roman z każdą płytą nieco zaskakuje, jego wizerunek tępego drecha z Firmy zaczyna się zmieniać w coś w rodzaju ulicznego biznesmena i działacza.
    Najwięcej bitów oddał tu p.a.f.f., ale poza nim obecni są tu również Webster, Fabster, Fuso, Piero, DJ Zen, Sokos i Zich. I o ile paff nadaje nieco nowoczesności bitom - nie przez to, że robi jakieś njuskule, tyle, że brzmienie jest bardziej syntetyczne: brzęczący bas, melodie z syntezatora. W podobnym klimacie siedzą Zich i Piero - nowoczesny, acz w klasyczną stronę. Jednak sporo dalej w owej nowoczesności idzie Fabster w swoim 'aTrapy' (jak sam tytuł wskazuje), cykając trapowo, tak samo jak DJ Zel i Sokos. Fajne wejście ma Webster z całkiem przyjemnym, klasycznie nowojorskim podkładem, który zdaje się zapowiadać zupełnie inną jazdę, niż mamy na albumie. Wreszcie mamy typowo uliczny podkład od Fuso - monumentalny i podniosły. Osobiście nie mogę słuchać podkładu do 'Pewny siebie' paffa, bo to taki elektroniczny pop, który nadawałby się dla jakiejś gwiazdeczki, głodnej sukcesu. Ble. Świetnym pomysłem jest z kolei kawałek z Wabsterem i z Pudelsami, z czego wyszedł jazzowy numer na żywo - świetnie pociągnięty przez muzyków, złączony przez producenta. Szczęśliwie, hip hopowego blasku dodaje co jakiś czas DJ Krime. 
    Nie można powiedzieć, że Roman stoi w miejscu. Ciągle brakuje mu nieco do tej wyższej półki, ciągle gdzieś zdaje się potykać, nadal zdarza mu się dać jakiś banalny, wręcz przedszkolny wers. Ale wcale nie słucha się go źle, tym bardziej, że dobiera sobie bity, na których daje sobie radę. Gorzej natomiast, gdy jako gości bierze Roman na płytę kogoś, kto jest gorszy od niego. Większość rapperów z Miejskiego Sortu (znaczy się pozostała dwójka, poza Dudkiem) totalnie nie potrafi popłynąć - producent robił, co mógł, żeby pociąć te zwrotki i poukładać na werblach, ale i tak jest dramat. Blado wypada też Tadek. Miło zaskakuje Młody Bosski, świetnym flow i rozkręceniem kawałka, w którym występuje. Po środku zostaje cała reszta, która nie kłuje w uszy, ale i nie zadziwia. Ciekawe są wejścia wokalistów - Łukasza Batoga z Back OFF, Soni Lachowolskiej i Kasi Godzisz. Numer z Sokołem i Marysią spokojnie mógłby znaleźć się na płycie duetu... Prawda? Jak już wspomniałem, Roman dorósł - widać to wyraźnie po jego tekstach. Kawałki o prawilniactwie na ulicach są w zupełnym odwodzie, choć jeszcze pewne echa pobrzmiewają. Zaskoczył nieco posse trak o... ukochanych żonach Romana, Tadka, Pei i Piha - ci twardziele sceny pokazują, że ich serca są miękkie jak wosk... 'Gangstas need love too', chciałoby się rzec. Poza tym bardzo jaskrawym świadectwem miłości, mamy nieco życiowych prawd, coś o Bogu, podróbkach, dążeniu do sukcesu i spełniania marzeń. Czyli wszystko to, co Roman usiłuje wpajać wszystkim wokół - pozytywna energia i myślenie.
    Nawet nie najgorsza płyta wyszła Romanowi. Czasami nie podoba mi się muzyka, czasem goście, czasem sam Roman coś popsuje - ale generalnie jest to album bardzo porządny. Propsy za Pudelsów, którzy dali niesamowity, spontaniczny wajb do wspólnego numeru. I propsy dla Romana za stały postęp.          

OCENA: 4-\6


4 komentarze:

 1. Polecam Panu ten materiał:
  http://www.youtube.com/watch?v=ctkhxo9UaYU&list=PLV6oiryHHp0rOcIIwhC97DY3lQAy72SyP&index=3
  Powinno się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. zaciągam, choć to zeszłoroczny album - recenzji pewnie już nie będzie...Ale dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może zainteresuje Pana mixtape Lui'a z Pell Motyff? :)
  Na FB PF jest link do ściągnięcia ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może? Nie przepadam za Lujem, ale sprawdzę...

  OdpowiedzUsuń